logo

+90 224 247 47 77

bilgi@yedirenklicinar.com

Bademli Mah. Eski Mudanya Yolu

Cad. No: 167 Mudanya / BURSA

+90 224 247 47 77

Rehberlik

REHBERLİK

Sevgili öğrenciler,

Amacımız, sahip olduğunuz ilgi,yetenek ve bireysel özelliklerinize uygun olarak derslerinizde ve hayatta başarılı, sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmenizdir.

Başarılı bir hayat “uyumlu ve doyumlu” yaşanan bir hayattır. Başarılı olabilmek için mutlaka ulaşılmak istenen amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması, kişinin buna inanması ve bu amaca yönelik zamanını planlaması, sorumluluklarını düzenli olarak yerine getirmesi başarıya ulaşmanın ön şartlarıdır.Unutmamak gerekir ki, amaçlar davranışları başlatır, sonuçlarda bu davranışları sürdürür.

Başarılı bir insan, belirlediği amaçlarına belirli bir zaman dilimi içinde ulaşmış olan kişidir.

 Kişi amacını belirlemeli, belirlediği amacına
 Ulaşacağına inanarak çalışmalıdır.
 Her insan inandığı amacına ulaşamayabilir,
 Fakat amaçlarına ulaşanlar mutlaka inananlar
 Arasından çıkar.     

Amacını açık-seçik belirlememiş bir kişi dümeni olmayan bir gemiye benzer. Gemi sürekli yol alır, içindekiler çalıştıklarını zanneder ancak geminin akıbeti şansa ve kadere kalmıştır. Böyle bir gemi kayalara çarparak parçalanabileceği gibi, hiç ilgisiz bir limana da gidebilir.

Çeşitli ölçüler kullanılarak başarılı oldukları belirlenmiş kişiler üzerinde yapılan araştırmalar başarılı kişilerin şu özelliklere sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Kendini Tanıma:
Başarılı olan insanlar, becerilerinin, ilgilerinin ve sınırlarının farkında olan insanlardır. Böylece ilgi duymadıkları bir alana yönelmedikleri gibi, kendilerini “yeterli” hissettikleri alanlardan da en “iyi” olduklarına yönelirler. İlgi duyduğu alanda, becerebileceğine yönelen kişi kendisine saygı duyar ve kendinden hoşnut olur. Kendilerinden memnun olan kişiler, iyi sonuçlar yaratırlar.